Obilježavamo
U sklopu obilježavanja različitih dana i datuma u našoj se školi tradicionalno obilježava Valentinovo, na način da učenici koji žele pošalju-stave pismo u naš sandučić za VALENTINOVSKU POŠTU – nalazi se ispred vrata zbornice.
Učenicima će biti dostavljena pošta koja je poslana u obliku zatvorenog pisma i ima podatke o primatelju – ime, prezime, razred .
IZNENADITE NEKOG DO KOGA VAM JE STALO LIJEPOM PORUKOM!
U 3.stoljeću, u doba drevnog Rimskog Carstva, u vrijeme u kojem su Rimljani progonili kršćane, u gradu Rimu živio je mudar i čestit svećenik po imenu Valentin.
Kad nije obavljao svoje svećeničke dužnosti radio je u svom vrtu. Jednog dana dođe mu neka djevojčica i zamoli ga da joj da ružu za bolesnog dječaka. Vrativši se nakon nekoliko dana, ispripovjedi mu, kako je dječak bio sretan što je dobio ružu i zamoli ga da joj da još jednu. Valentin joj je dao i drugu ružu da je ponese svom prijatelju, a sam odluči pohoditi siromašne, bolesne i osamljene, noseći im ruže i druge sitnice da ih obraduje. Pročulo se o njegovoj ljubaznosti prema bližnjima...
Tako Crkva propovijeda priču o Svetom Valentinu, svećeniku koji se u to vrijeme oglušio o naredbe cara Klaudija koji je zabranio vjenčavanje rimskih vojnika kako se ne bi okretali obitelji. Svećenik Valentin oglušio se o tu zapovijed te je potajno vjenčavao parove riskirajući zatvor i pogubljenje. Upravo takva sudbina zadesila ga je 14. veljače kada mu je odrubljena glava. Narod ga je proglasio svecem, a kasnije je svećenstvo odlučilo da se 14. veljače slavi dan svetog Valentina.
Ipak, današnje značenje Valentinova nije samo Dan zaljubljenih, nego i dan iskazivanja ljubavi i poštovanja prema svim dragim osobama
Tradicije vezane uz Valentinovo razlikuju se od države do države a mi vam danas donosimo neke koje su se nama posebno svidjele.
Prema kineskom kalendaru Valentinovo pada na 15. dan Nove godine koji je rezerviran za festival lanterni. Ipak, tijekom godina, zaljubljeni pojedinci iz Singapura i Malezije razvili su vlastitu tradiciju povezanu s narančama. Slobodne žene običavaju zapisivati svoje brojeve na naranče koje zatim bacaju u rijeke i jezera iz kojih ih kasnije vade slobodni muškarci.
U Japanu je situacija malo obrnuta i tamo žene mahom poklanjaju čokoladu svojim boljim polovicama, ali i muškim kolegama te šefovima. Slobodne djevojke darivaju čokoladom momke koji im se sviđaju. Točno jedan mjesec kasnije, odnosno 14.3., muškarci uzvraćaju uslugu te poklanjaju čokoladu ženama.
U Finskoj se Valentinovo tradicionalno povezuje s prijateljstvom stoga Finci obično izrađuju kreativne čestitke i male darove koje zatim poklanjaju partnerima, prijateljima i obitelji. Pošiljatelj je uvijek anoniman što znači da bližnji moraju pogađati tko ih se sjetio za Valentinovo.
Verona je pravi epicentar zbivanja za Valentinovo. Ljubavna se pisma u Italiji tako ne šalju samo voljenima već i Juliji. Pisma poslana Juliji kasnije čitaju mladi ljudi koji i nagrađuju najbolja pisma.
Kada je Valentinovo u pitanju zaljubljeni francuski parovi tradicionalno se upućuju prema provinciji Indre. U Francuskoj, naime, postoji tradicija obnove zavjeta u malom selu koje broji samo 285 stanovnika. Upravo iz ovog razloga proslava Valentinova u Francuskoj traje 3 dana, odnosno dulje nego bilo gdje drugdje u svijetu.
Danci svojim najdražima za Valentinovo šalju humoristične ljubavne pjesme. Ime pošiljatelja obično je skriveno u samim stihovima, a sretnica koja dobije pjesmu ima vremena do Uskrsa da otkrije identitet pošiljatelja. Ako uspije u ovom naumu onda joj je pošiljatelj dužan darovati jaje za Uskrs. Ako pak ne uspije onda pošiljatelj sam obznanjuje svoje ime, a u tom mu je slučaju djevojka dužna darovati uskrsno jaje.
Filipini imaju tradiciju organiziranja masovnih vjenčanja za Valentinovo. U prosjeku se na Valentinovo svake godine vjenča otprilike 4000 parova, a ovaj broj iz godine u godinu uvijek je nešto veći.
Kada je Valentinovo u pitanju Nijemci ga slave prilično uobičajeno. Jedina je iznimka darivanje čestitki sa slikama malih svinjica koje simboliziraju sreću i strast.
U Sloveniji je nekoć postojala tradicija slavljenja ljubavi 12.2. u čast svetog Grgura. Danas je ova tradicija pomalo zaboravljena, ali i dalje postoje pojedinci koji na Valentinovo jedni drugima daruju kolačiće u obliku ptica te na ovaj način održavaju ovu tradiciju živom.
Jednom davno u Norfolku u Velikoj Britaniji živio je Jack Valentine. Gospodin Valentine darivao je djecu poklonima i kolačima i uvelike je podsjećao na Djeda Božićnjaka premda se nije spuštao niz dimnjake. Porijeklo ove tradicije velika je nepoznanica, ali mnogi roditelji i dalje njeguju običaj darivanja svoje djece za Valentinovo.
Valentinovo se obilježava u mnogim zemljama. Dan Svetog Valentina kod nas se ne smatra državnim blagdanom iako u mnogim dijelovima Hrvatske Valentinovo je stari narodni običaj. O tome svjedoče brojne priče i narodne predaje naročito u sjeverozapadnim dijelovima Hrvatske. Tu su priče o svojevrsnoj igri na dan Svetog Valentina tzv. Crvene čizmice – igra u koju su se uključivala i darivala djeca. U Međimurju je dan 14. veljače poznat kao dan kad se “ženiju ftičice” odnosno ptičice imaju svadbu, te navještaju proljeće, a djecu se darivalo na dan Svetog Valentina slatkišima i pecivima u obliku ptica.
Danas na dan ljubavi oni koji drže do toga na različite načine daruju jedni druge i tako iskazuju međusobnu ljubav, pažnju, zajedništvo. Tradicionalno se poklanjaju slatkiši, čokolade ili predmeti u obliku srca, ključeva („ti imaš ključ mog srca”), romantične čestitke i ljubavna pisma. Ljubav je prelijepa emocija koja donosi radost, sreću, mir i značajna je za naše psihičko zdravlje.
Naravno zbog toga je važno da ljubav i brigu za duge osjećamo i pokazujemo i dane u godini, a ne samo na 14. veljače, dok nam Dan Svetog Valentina može biti lijepi podsjetnik za ljubav, za drage ljude, obitelj i prijatelje.
13.02.2025.